Patronką parafii jestMatka Boża Anielska       2 sierpnia w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Anielskiej franciszkanie na całym świecie obchodzą swoje święto. Z tej racji wierni, którzy w tym dniu nawiedzą świątynie parafialne, w stanie łaski uświęcającej, odmówią w nich Modlitwę Pańską i Wyznanie wiary oraz dowolną modlitwę w intencji Ojca Świętego, przyjmą Komunię św. i wyrzekną się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, zyskają odpust zupełny.

Łaskę odpustu dla wiernych wyprosił u papieża św. Franciszek, gdy w roku 1216 usłyszał w swojej celi głos: „Franciszku, do kaplicy!”. Kiedy tam się udał, ujrzał Pana Jezusa siedzącego nad ołtarzem, a obok z prawej strony Najświętszą Maryję Pannę w otoczeniu aniołów. Wtedy Chrystus miał powiedzieć do biedaczyny z Asyżu: „Franciszku, w zamian za gorliwość, z jaką ty i bracia twoi staracie się o zbawienie dusz, w nagrodę proś Mnie dla nich i dla czci Mego Imienia o łaskę, jaką zechcesz. Dam ci ją, gdyż dałem cię światu, abyś był światłością narodów i podporą Mojego Kościoła”.

Franciszek upadł na twarz i rzekł: „Trzykroć święty Boże! Ponieważ znalazłem łaskę w Twoich oczach, ja, który jestem tylko proch i popiół, i najnędzniejszy z grzeszników, błagam Cię z uszanowaniem, na jakie tylko zdobyć się mogę, abyś raczył dać Twoim wiernym tę wielką łaskę, aby wszyscy, po spowiedzi odbytej ze skruchą i po nawiedzeniu tej kaplicy mogli otrzymać odpust zupełny i przebaczenie wszystkich grzechów”. Na co Chrystus miał odpowiedzieć: „Franciszku, to, o co prosisz, jest wielkie. Ale otrzymasz jeszcze większe łaski. Daję ci odpust, o który usilnie błagasz, pod warunkiem jednak, że będzie on zatwierdzony przez mego Namiestnika, któremu dałem moc związywania i rozwiązywania tu na ziemi”.

Papież udzielił odpustu zupełnego na dzień przypadający w rocznicę poświęcenia kaplicy, które odbyło się 2 sierpnia 1216 roku. Od wieku XIV papieże zaczęli podobny odpust na ten dzień przyznawać poszczególnym kościołom franciszkańskim. Dzisiaj odpust ten uzyskuje się we wszystkich kościołach parafialnych, spełniając zwyczajne warunki.
         Angelica - Angelika - Aniela (znaczenie tych imion tłumaczy się jako anielska).
Imię Maria to po hebr. brzmi Miriam lub też Maria jest pochodzenia egipskiego i miałoby znaczyć "umiłowana przez Boga". W każdym razie po łac. brzmi Maria. (Ave Maria... Zdrowaś Maryjo...). Czy możliwe zatem że Maria Angelica znaczyło po prostu Maria anielska.